Piecyki wolnostojące znowu trendy!
W wystroju wnętrz – podobnie jak w...
Kominek w domu to atrakcyjny dodatek na który, z różnych powodów nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może być, piec kominkowy, który oprócz walorów estetycznych, posiada również wiele dodatkowych zastosowań.
Innym określeniem często używanym na rynku pieców kominkowych, to tak zwana „koza'. Budowa ich jest niezwykle prosta, ponieważ składają się z paleniska, instalacji odprowadzającej spaliny oraz ze stylowej lub nowoczesnej obudowy. Na rynku można spotkać również modele z piekarnikiem lub płaszczem wodnym.
Najczęściej piece kominkowe pełnią funkcję uzupełniającą do centralnej instalacji grzewczej. Oprócz wielu dodatkowych funkcji, piece kominkowe (dzięki swojej estetycznej obudowie) wprowadzają wyjątkowo miły i przytulny klimat, a zarazem generują tanią energię cieplną. Dodatkowo ze względu na swoją małą wagę, można je przenosić w inne miejsca z dostępem do przewodów kominowych.
Jeżeli zamierzamy zakupić, piec kominkowy, który będzie nam służył wiele lat, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Najważniejszym będzie obudowa oraz materiał, z którego została wykonana. Wśród najbardziej popularnych można wyróżnić:
- Piece kominkowe żeliwne, które ze względu na swoje grube ściany mają duże właściwości kumulujące energię cieplną. Oznacza to, że nawet po wygaszeniu, ciepło będzie jeszcze przez długi czas utrzymywane – oszczędzamy więc na materiałach opałowych. Piece żeliwne doskonale sprawdzają się również podczas przyrządzania lub podgrzewania potraw.
- Piece kominkowe stalowe. To zupełnie inny rodzaj pieca, jeżeli bierzemy pod uwagę obudowę. Jest ona znacznie cieńsza i w związku z tym, nie ma tak dużych właściwości akumulacyjnych, jak piece żeliwne. Zaletą natomiast, jest bardzo szybkie nagrzewanie się pieca oraz jego niska waga. W przypadku jeżeli chcemy zwiększyć właściwości akumulacyjne, zawsze możemy obudować piec ozdobnymi kaflami.
Bardzo ważne są parametry danego pieca oraz dodatkowe wyposażenie. Istotna więc jest moc pieca, która im wyższa, tym większą powierzchnię będziemy mogli ogrzewać. Aby obliczyć potrzebną moc, należy określić kubaturę, którą obliczamy — mnożąc powierzchnię przez wysokość pomieszczenia. Standardowo przyjmuje się, że 1kW mocy pieca, skutecznie ogrzewa powierzchnię 25m3. Na rynku dostępne są różne modele pieców kominkowych o zróżnicowanej mocy. Dzięki temu będziemy mogli dobrać piec niemal do każdego pomieszczenia.
- Materiał opałowy, kolejny czynnik brany pod uwagę podczas zakupu. W tym przypadku mamy do dyspozycji piece na węgiel, drewno lub pellet.
- Skuteczność spalania, to procentowy czynnik decydujący o tym ile ciepła będzie można uzyskać z pojedynczej dawki opału. Wielkość ta może występować w przedziale od 60 do 90%.
- Czas spalania. To ważny czynnik, w przypadku jeśli piec kominkowy będzie głównych źródłem ogrzewania. Wówczas określoną dawkę powinien spalać minimum 7 godzin.
- Dostarczanie opału do pieca. Na rynku istnieje wiele modeli, w których mamy różne możliwości aplikowania opału. Są to więc piece z drzwiczkami frontowymi, bocznymi oraz z klapami górnymi.
- Regulator mocy. Modele, które mają możliwość regulacji mocy, należą do tych droższych, ale zarazem bardziej praktycznych pieców. Za pomocą termostatu lub specjalnych przepustnic i regulatorów, możemy dowolnie ustawiać temperaturę.
- Czyszczenie pieca. Warto również wybierać te piece, które posiadają niezależne pojemniki na popiół. Dzięki nim będziemy mogli usunąć, popiół nie zanieczyszczając pomieszczenia.
- Wyposażenie dodatkowe. Na szczególne zainteresowanie zasługują piece z piekarnikiem lub specjalnymi półkami do podgrzewania potraw. Ważne jest również, aby w zestawie był zamykany pojemnik na popiół oraz narzędzia służące do czyszczenia pieca.
- Czynnik ekologiczny. To ważny aspekt, który powinien być brany przy wyborze pieca kominkowego. Dzięki specjalnym metodom wtórnego spalania lub katalizatorom umieszczonym w nowoczesnych piecach, następuje istotna redukcja spalin emitowanych do atmosfery.
Warto również wyróżnić piece z tak zwanym wodnym płaszczem. Dzięki takim rozwiązaniom będziemy mogli dodatkowo ogrzać wodę lub doprowadzić energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania, co znacząco wpłynie na obniżenie naszych rachunków.
Drewniany kij są wykonane z naturalnego drewna, dlatego nie wszystkie gałęzie mają taką samą...
Czytaj więcejZnasz sytuację, w której nagle zabrakło prądu i w domu przestaje działać prawie...
Czytaj więcejPaliwa ekologiczne to takie, które nie powodują zanieczyszczenia środowiska, a ich zasoby...
Czytaj więcej
Dyskusja ekologiczna (0)
Dołącz do rozmowy