loader
Piecyki wolnostojące

Piece wolnostojące – co warto wiedzieć o popularnych kozach?

Większość osób, które posiadają własny dom, marzy również o własnym kominku – dzięki temu można bowiem nie tylko ogrzać dom, lecz również wprowadzić do niego pewną charakterystyczną atmosferę, która sprawia, że wnętrze naprawdę prezentuje się przytulnie. Do wyboru jest całe mnóstwo przeróżnych typów kominków, dzięki czemu można wybrać to, co akurat najlepiej odpowiada potrzebom konkretnego miejsca czy gustowi mieszkańców. Wielką popularnością cieszą się w tej chwili tak zwane kozy, czyli piece wolnostojące. Znane są od dawna, przy czym ich współczesne wersje wyglądają naprawdę nowocześnie i raczej mało przypominają kozy z dawnych czasów. Chyba, że komuś zależy na znalezieniu historyzujących piecyków, pasujących idealnie na przykład do wnętrz w stylu industrialnym – bez problemu może kupić i takie. Przed zakupem warto jednak uświadomić sobie kilka rzeczy! Jakich? Czym się kierować i na co zwracać uwagę?

Wolnostojący, czyli przenośny

Największą zaletą tego typu kominków jest możliwość ich demontażu, jeśli się znudzą – w każdej chwili można zamówić nowy. Jeśli ktoś włoży wiele pieniędzy w zakup podobnego kominka, jednak później się przeprowadza, absolutnie go nie traci – może zabrać go ze sobą. W tej sposób symbolicznie przenosi się też ze sobą ognisko domowe, a więc w nowym domu od razu można się poczuć jak w swoim własnym. Piec wolnostojący, czyli tak zwana koza może bardzo szybko ogrzać jakieś pomieszczenie. W dodatku tego rodzaju kominki dostępne są w różnych wersjach i wielkościach. Bardzo łatwo jest zatem odnaleźć w ofertach coś, co świetnie będzie pasować do wystroju już istniejącego wnętrza i co będzie spełniało zarówno wymagania gustu, jak i wymagania grzewcze.

wolnostojący piecyk

Kto może kupić kominek wolnostojący?

Dla jakich ludzi popularny piecyk koza jest najlepszym rozwiązaniem? Konieczny jest tu przewód kominowy o przekroju co najmniej 14 cm, zbudowany z cegły lub z kwasoodpornym albo ceramicznym wkładem i nieco przestrzeni, więc zwykle decydują się na niego właściciele większych lub mniejszych domów. Jeśli ktoś posiada lokal w kamienicy, która pamięta czasy piecyków kaflowych, również może dokonać zakupu i montażu kozy – albo likwidując piec kaflowy, albo też podpinając się pod już istniejącą instalację, nawet jeśli nie była wykorzystywana w odnowionym mieszkaniu. Wszystkiego musi jednak dopilnować kominiarz i to on wydaje ostateczną opinię czy wszystko jest bezpieczne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kupując każdy towar należy poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z jego konkretnymi parametrami. Inaczej możemy słono przepłacić za coś, co niewiele będzie warte. Podobnie jest w przypadku piecyka wolnostojącego – na co należy zwracać uwagę, gdy chce się go kupić? Najbardziej podstawowa kwestia to wylot spalin z pieca, którego średnica nie może być większa, niż przekrój przewodu kominowego dostępnego w budynku. Druga kwestia to moc cieplna pieca wyrażana w kW, dobrana do kubatury pomieszczenia. Trzeba też zwrócić uwagę na czas spalania i jego sprawność. Kolejna kwestia to dobranie wyglądu i wkładu kominka do własnych potrzeb.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy