loader
Piecyki wolnostojące

Kominki z płaszczem wodnym


Wielu z nas chciałoby mieć w domu kominek. Gdy jednak przychodzi do wyboru okazuje się, że to nie takie proste. Przed nami trudny wybór między kominkiem konwekcyjnym, a wodnym. Co mamy zrobić nie znając się na tym? Spróbujemy wam pomóc tym artykułem. Największą różnica między nimi to sposób w jaki ciepło otrzymywane ze spalania drewna jest przekazywane dalej.

W kominkach wodnych, co można wywnioskować z nazwy, podgrzewana jest woda przez co wystarczy podłączyć go tylko do instalacji centralnego ogrzewania naszego domu. Uzyskane w ten sposób ciepło możemy wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do ogrzewania, ale także np. podgrzania wody do kąpieli. Dużą zaletą tego typu kominków warto wymienić łatwość z jaką rozprowadza się ciepło po całym budynku.

Pozwalają one nam też na prosty sposób podłączenia ich z ogrzewaniem podłogowym, wodą użytkową czy grzejnikami. Ich zwolennicy podkreślają również równomierny rozkład temperatur oraz, dzięki miejscowym regulatorom wody, możliwość dostosowania temperatury dla różnych pomieszczeń.  Jako dodatkową zaletę warto też brać pod uwagę łatwość z jaką możemy zgromadzić ciepło dzięki odpowiednio dobranemu buforowi.

piecyk z płaszczem wodnym

Jak więc palić w kominku posiadającym płaszcz wodny?

Wystarczy, że będziemy palić kilka godzin na dobę, aby temperatura była odpowiednio utrzymana. Prawidłowe zamontowanie takiego kominka to jednak duże wyzwanie. Zabudowa musi spełniać surowe normy, a sam płaszcz wodny musi dobrze współpracować z naszą instalacją ogrzewania centralnego. Aby tak było wymagana jest wiedza i odpowiednie doświadczenie w zakresie doboru odpowiedniego płaszcza wodnego czy też zaprogramowania parametrów pracy regulatora procesu spalania.

Kominki wodne mają także większą sprawność energetyczną niż kominki powietrzne, która wynosi od 80 d0 90%. Różnica ta wynika z większej różnicy temperatur na wymienniku spaliny-woda. Wykorzystanie odpowiednich, nowoczesnych materiałów szamotowo-ceramicznych powoduje, że zarówno wkład jak i szyba pozostają czyste. Dodatkowo dzięki podwójnej szybie pomieszczenie z kominkiem nie będzie się przegrzewać.

Takie rozwiązanie także posiada jednak swoje wady, takie jak: długie nagrzewanie spowodowane koniecznością nagrzania wody w instalacji ogrzewania centralnego. Dodatkowo w przypadku posiadania zbiornika buforowego potrzeba kilku godzin na jego załadowanie, a w przypadku ogrzewania podłogowego należy doliczyć także czas potrzebny na rozgrzanie płyt podłogowych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na konieczność zasilania tego kominka energią elektryczną, która jest konieczna do pracy sterownika i pomp obiegowych. Sam koszt kominka z płaszczem wodnym jest również wyższy niż jego powietrznego odpowiednika. Wynika to z konieczności wykonania odpowiedniej instalacji hydraulicznej. Z tych względów to rozwiązanie będzie się sprawdzać zwłaszcza w domach, gdzie właśnie wydatki ponoszone na ogrzewanie stanowią zbyt duże obciążenie dla naszego budżetu. W takiej sytuacji inwestycja zamortyzuje się najszybciej, a im częściej będziemy palić w kominku domowym, tym szybciej zwrócą się nam koszty poniesione przy jego budowie.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy