loader
Ekologia

Ekologiczna jazda - samochody elektryczne

Samochody elektryczne jeszcze do niedawna były rzadkością, obecnie coraz więcej osób, decyduje się na pojazd napędzany energią elektryczną. Główną zaletą tych samochodów jest niski wpływ na środowisko, co spowodowane jest niemalże zerową emisją dwutlenku węgla. Czy pojazdy elektryczne faktycznie są tak ekologiczne? 

Samochody elektryczne posiadają wiele zalet, jednak jedną z najważniejszych jest ich paliwo, które wyróżnia się wysoką gęstością magazynowania energii oraz możliwością łatwego tankowania. Samochody z silnikami spalinowymi są niezwykle szkodliwe dla środowiska, ze względu na wysoką emisję spalin. Jak działają samochody elektryczne?

Samochody elektryczne 

Działanie samochodów elektrycznych opiera się na energii elektrycznej, która jest magazynowana w akumulatorach i przekazywana jest do silnika elektrycznego. Moment obrotowy silnika elektrycznego zaczyna się od zerowej prędkości obrotowej, dlatego nie trzeba stosować sprzęgła. Jak ładowane są akumulatory? Przy użyciu zewnętrznych źródeł zasilania. Do tej pory zaistniało kilka sposobów napędów elektrycznych, które różnią się ilością silników elektrycznych, rodzajem lub też brakiem przekładni mechanicznej czy rodzajem napędzanych kół. 

Jakie są zalety napędu elektrycznego?

 • Niski koszt eksploatacji (szacowany koszt przejechania 100 km to ok. 5zł)
 • Chłodzenie silnika powietrzem, co również zmniejsza koszty eksploatacji
 • Łatwość w sterowaniu, najwyższa efektywność konwersji energii na ruch 
 • Prosta konstrukcja
 • Lepsza przewidywalność cen niż w porównaniu z cenami gazu oraz ropy
 • Cicha praca silnika
 • Możliwość odzyskiwania energii w czasie hamowania
 • Mniejsze ryzyko detonacji pojazdu w trakcie wypadku drogowego oraz w trakcie tankowania

Jakie są wady napędu elektrycznego?

 • Ze względu na ciszą pracę silnika, łatwiej dochodzi do kolizji z pieszym
 • Spadek zasięgu samochodu eklektycznego drastycznie spada po włączeniu ogrzewania tudzież klimatyzacji
 • Większa cena zakupu samochodu o napędzie elektrycznym
 • Wysoki koszt nowych akumulatorów
 • Duża utrata wartości samochodu po 6-7 latach eksploatacji
 • Skracanie zasięgu następuje wraz z zużywaniem się akumulatorów
 • Dłuższy czas ładowania samochodu, niż tankowania samochodu o silniku spalinowym

samochody elektryczne

Samochody elektryczne a ekologia 

Samochody elektryczne napędzane energią elektryczną nie emitują zanieczyszczeń, głównie dwutlenku węgla. Nie wytwarzają także tlenku azotu (który ulega utlenianiu się a w konsekwencji wytwarzaniu kwaśnych deszczy) oraz węglowodorów. Ponadto silniki elektryczne pracują dużo ciszej niż pojazdy spalinowe. Niestety, ale mało znanym faktem jest, iż energia elektryczna powstaje przy udziale węgla. W Polsce jest to zatem podstawowy materiał wykorzystywany do produkcji prądu. W efekcie tego dochodzi do spalania węgla, czyli do produkcji dwutlenku węgla, który tradycyjnie wytwarzany jest przy pracy silników benzynowych i wysokoprężnych. Czy zatem samochody elektryczne są tak bardzo ekologiczne jak o nich mówią? Dwutlenek węgla, który w największym stopniu przyczynia się do tworzenia smogu produkowany również jest produkowany. Emisja siarki, ołowiu, tlenków azotu, węglowodorów ma znaczenie przede wszystkim lokalne, czyli także to w którym doszło do spalania węgla brunatnego. 

Samochody elektryczne w Polsce 

Mimo iż samochody elektryczne stają się nadzwyczaj popularne na świecie, polski rynek podchodzi do nich dosyć niechętnie. Polacy nie okazuje entuzjazmu wobec samochodów napędzanych energią elektryczną i częściej wybierają silniki spalinowe. Jak się okazuje, największą przeszkodą na przejście z pojazdu spalinowego na elektryczny jest sama oferta producentów tychże samochodów. W ofercie marki BMW znaleźć można wyłącznie jeden taki model, jest nim BMW i3. Kolejnym czynnikiem, przez który mało osób decyduje się na ten model jest cena. W ofercie marki Hyundai występuje samochód elektryczny Hyundai loniq. Nissan prezentuje najnowszy model Nissan Leaf, którego jeszcze nie można fizycznie zakupić. Renault oferuje dwa modele na sprzedaż: Renault Zoe oraz Renault Twizzy. Volkswagen posiada w swojej ofercie dwa samochody elektryczne: Volkswagen e-up! oraz Volkswagen e-Golf.

Zainteresowany tematem ekologicznej jazdy? Odwiedź https://ekologiczna-jazda.pl/ i dowiedz się więcej!

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy