loader
Piecyki wolnostojące

Piece na pellet – wady i zalety

Kto posiada własny dom, zapewne marzy o posiadaniu w nim również piecyka. Nie tylko sprawia on, że w pomieszczeniach jest cieplej, tym samym pełniąc rolę grzewczą, lecz ociepla przestrzeń również wizualnie. We wnętrzach, w których się znajduje, zdecydowanie jest przyjemniej – wszyscy są bardziej odprężeni. Pomieszczenie zyskuje charakter prawdziwego domu, z prawdziwym, domowym ogniskiem. Istnieje jednak wiele rodzajów piecyków do wyboru – a można i należy je dobierać nie tylko pod względem wyglądu, lecz również parametrów i potrzeb konkretnego budynku. Dosyć popularne są między innymi piece na pellet – głównie z tego względu, że spalanie w nich biomasy jest bardziej ekologiczne, niż w przypadku licznych, innych kominków. Ci, którzy nie są jednak pewni czy dobrze zrobią, gdy kupią taki właśnie kominek, powinni przeczytać ten tekst – dzięki temu będzie im łatwiej podjąć ostateczną decyzję! Jakie wady, a jakie zalety posiada podobny kominek?

Piece na pellet – lista zalet

Ten rodzaj piecyka posiada niewątpliwie wiele zalet – inaczej nie byłyby to kominki tak bardzo rozpowszechnione. Pellet to paliwo odnawialne, które powstaje głównie ze sprasowanych trocin – bez żadnych sztucznych dodatków. Po spaleniu nie powstaje aż tyle dymu i popiołu, co w przypadku wielu innych rozwiązań. Wszystkie pochodne węgla kamiennego lub brunatnego, jak i oczywiście same rodzaje tego węgla należą do paliw nieodnawialnych. W tej chwili troska o środowisko naturalne jest naprawdę duża, więc wszyscy poszukują takich rozwiązań, które będą możliwie najbardziej ekologiczne. Piece na pellet będą idealne! Emisja substancji smolistych jest niska, a powstały po spalaniu kurz drzewny jest dosyć łatwy do usunięcia. Kotły na pellet są przy tym łatwe w instalacji i późniejszej obsłudze – większość czynności jest zautomatyzowana.

pellet popiół

Piece na pellet – lista wad

Nie da się jednak ukryć, że i piece na pellet posiadają swoje wady – jak zresztą wszystkie rodzaje piecyków. Czy jest to coś decydującego? To zależy od konkretnego kupującego. Do wad piecyków na pellet należy wysoka cena – zarówno samych piecyków, jak i opału, którego się później używa do spalania. Kolejny minus to także konieczność regularnego czyszczenia kotła. Wydaje się jednak, że są to minusy, które łatwo jest zaakceptować, kiedy weźmie się pod uwagę po pierwsze troskę o środowisko naturalne, a po drugie kwestie inwestycji rozłożonej na lata. Przecież taki piecyk będzie nam długo służył – w pewnej chwili poniesiony na jego zakup koszty na pewno się więc zwrócą, a wręcz zaobserwujemy oszczędność. Jak to możliwe? Po prostu piece tego typu dostosowują automatycznie spalanie paliwa do zmian w zapotrzebowaniu budynku w ciepło. Zatem przy odpowiednim ustawieniu sterownika kotła nie tracimy opału na ogrzewanie wówczas, kiedy temperatura w pomieszczeniach jest już wystarczająca.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy