loader

Ekologiczne palenie - jak o to zadbać?

Najbardziej efektywne oraz ekonomiczne spalanie będzie można uzyskiwać, gdy będzie trzymać się kilku kluczowych zasad. Jedną z najważniejszych będzie utrzymywanie dobrej temperatury na kotle. Zalecane będzie około 60-70 st. Zbyt niska temperatura kotła będzie powodować wytwarzanie zwiększonej ilości sadzy, która będzie osadzać się w wymienniki, tworzy warstwę izolacyjną między wymiennikiem a grzewczą cieczą. Wyższa temperatura kotła będzie chronić przed korozją wymiennika co będzie powodować dłuższą żywotność kotła, na czym również powinno nam szczególnie zależeć.

Bardzo istotne będzie również odpowiednie dopasowanie dawki paliwa a także powietrza, jakie jest zawsze konieczne do tego, by w ogóle zachodził proces spalania. Jest to istotna sprawa, by o dostarczenie powietrza zadbać. Gdy będzie zbyt duża ilość opału dostarczanego do paleniska i nieodpowiedniej dawki powietrza to może dojść do tego, że zjawisko spalania będzie niezupełne. To bardzo istotna sprawa, dlatego trzeba będzie kontrolować jak to będzie wyglądać i czy ilość dostarczanego paliwa będzie rzeczywiście odpowiednia. Jeśli natomiast nie będzie się dostarczać odpowiedniej ilości paliwa to również kocioł nie będzie mógł uzyskać żadnych temperatur. W skrajnych przypadkach może on wygasać.

Początkowe ustawienie kotła będzie również wymagać od użytkownika odpowiedniego zaangażowania oraz konieczne doglądanie zachodzącego tam procesu spalania a także wprowadzenie różnorakich korekt. Jeśli chodzi o ustawienie parametrów kotła będzie można także korzystać ze specjalnych automatycznych regulatorów sterujących, które będą do kotła dołączone. To praktyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w przypadku początkujących użytkowników, którzy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia i dlatego taki automatyczny sterownik będzie dla niego ważnym elementem.

kocioł ekologiczny

Na rynku mamy zróżnicowane modele regulatorów. Znajdują się w sprzedaży zarówno takie proste, które maja jedynie kilka funkcji. Ale w sprzedaży pojawiają się także takie, które są zaawansowane i mają kilkanaście czujników sterujących, które są złożone i odpowiadać będą za pracę całej instalacji grzewczej. Prosty regulator będzie pozwalał na dobranie parametrów takich jak praca kotła. W grę będzie wchodzić także czas podawania paliwa, przerwa między cyklami podawania czy tez odpowiednia moc nadmuchu wentylatora a także temperatura włączenia różnych elementów w instalacjach CO takich jak np. pompy obiegowe.

Oczywiście jeśli chodzi o opcje i funkcje samego regulatora może być ich dużo więcej. Trzeba jednak zaznaczyć, że regulatory swoje działania będą przede wszystkim opierać na złożonych algorytmach matematycznych. Ich odpowiednie dopracowanie pod tym kątem jest bardzo ważne, ponieważ od tego będzie zależeć jak taki system będzie pracował. Dobrze przygotowany sterownik z odpowiednimi algorytmami będzie umożliwiał całkowicie automatyczne sterowanie kotłem, dlatego każdy kto będzie z tego korzystał nie będzie musiał obawiać się konieczności samodzielnego ustawiania kotła.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy