loader
Pellet

Kupujesz kocioł na pellet? — skorzystaj z dofinansowania

Kotły na pellet cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Duży wpływ na to mają nowe przepisy dotyczące sposobów ogrzewania domu jak i kwestie ekonomiczne i ekologiczne. Jeśli planujesz zastąpić swój dotychczasowy piec, kotłem na pellet, możesz zmniejszyć związane z tym koszty, korzystając z dofinansowania. Kto może z niego skorzystać, gdzie się zgłosić i ile wynosi takie wsparcie? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.

Dofinansowanie kotłów na pellet

Najstarszym i najpopularniejszym rządowym programem dotacji na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła jest “Czyste Powietrze”, realizowany, przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej przy wsparciu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.  W ramach tego programu można uzyskać dotację i przeznaczyć ją na:

  • panele fotowoltaiczne;
  • ocieplenie przegród budowlanych;
  • stolarkę drzwiową i okienną;
  • wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła (w tym kotła na pellet, powietrznej pompy ciepła, gazowego kotła kondensacyjnego, gruntowej pompy powietrza);
  • instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  • dokumentację;
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Przy zakupie źródeł ciepła takich jak np. kocioł na pellet, warto zwrócić uwagę na ich odpowiednie parametry oraz to, czy posiadają one certyfikat Ekoprojektu, gdyż tylko takie uzyskać mogą dofinansowanie. Duży wybór kotłów na pellet znaleźć można w miastach takich jak np. Poznań.

Komu przysługuje dotacja na kocioł na pellet i ile wynosi?

Beneficjentami wsparcia w nowej edycji programu “Czyste Powietrze”, mogą być właściciele bądź współwłaściciele domu rodzinnego lub lokalu, znajdującego się w nim. Aktualnie nie ma możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Ważną kwestią jest tutaj także to, iż wysokość dofinansowania kotła na pellet zależna jest od wysokości zarobków osoby ubiegającej się o dotację. Wyróżniamy ich trzy typy:

  • dofinansowanie podstawowe dla tych wnioskodawców, których zarobki nie przekraczają, 100 tys. rocznie. Dotacja wynosi do 6 tys. zł;
  • podwyższony poziom dofinansowania dostępny jest dla firm, w których przychód nie przekracza 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę, a także dla osób fizycznych, gdzie miesięczny dochód nie może przekraczać 1563,60 zł przy gospodarstwie domowym wieloosobowym i 2189,04 zł przy gospodarstwie jednoosobowych. Dotacja wynosi tu do 16 tys. zł;
  • najwyższe dofinansowanie skierowane jest do najmniej zamożnych osób, gdzie dochód nie przekracza 900 zł na jednego członka rodziny przy wieloosobowym gospodarstwie i 1260 zł, przy jednoosobowym. Dotacja wynosi tu do 18 tys. zł.

Gdzie zgłosić się po dotację?

Aby wziąć udział w programie “Czyste powietrze” i mieć możliwość skorzystania z dotacji, należy wypełnić i złożyć specjalny wniosek. Można to zrobić na trzy sposoby: przez Internet, w gminie, która bierze udział w programie lub w banku.

Źródło: https://domusa.pl/

Artykuł partnera

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy