loader
Piecyki wolnostojące

Wkład kominowy do pieca na pellet – poradnik dla kupujących

Własny piecyk to marzenie wielkiej liczby osób – niektórym to marzenie udaje się spełnić! Do wyboru kupujących jest naprawdę wiele różnych rodzajów kominków – nie tylko różniących się między sobą pod względem wyglądu, ale i zastosowanych rozwiązań oraz dodatków, a przede wszystkim pod względem parametrów. Nic dziwnego, że niektórzy odczuwają w związku z tym spore zakłopotanie – nie wiedzą na co się zdecydować! Popularne w tej chwili są piece na pellet – przede wszystkim dlatego, że należą do rozwiązań ekologicznych i jako takie są szeroko poszukiwane. Pozwalają one na ekologiczne spalanie biomasy, tym samym przyczyniając się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska. Wszystko jednak zależy od ich poprawnego funkcjonowania, a to jest nierozerwalnie związane z wkładem do takiego pieca kominowego. Do wyboru są naprawdę różne – jakie najlepiej wybrać i dlaczego?

Czym jest wkład kominowy?

Wkład kominowy nie oznacza oczywiście produktu do spalania, który wkłada się do pieca – chodzi tutaj o jedyną część całego kominka, która posiada bezpośredni kontakt ze spalinami. Właśnie dlatego cały proces jest w dużej mierze uzależniony od tego jak działa podobny wkład, czy jest dość solidny, wytrzymały, czy zapewnia odpowiednie parametry cieplne oraz skuteczne odprowadzanie produktów spalania wytwarzanych przez urządzenia grzewcze (kotły i piece) itp. Jak więc widać, odpowiedni wkład kominkowy jest szalenie ważny – tylko jak go wybrać?

wkład kominowy

Jakie są rodzaje wkładów kominowych?

Istnieje wiele rodzajów wkładów kominowych – podobnie jak i wiele rodzajów kominków. Każdy rodzaj posiada konkretne cechy – zalety i wady. Każdy jest odpowiednie do innego rodzaju piecyka, choć zdarzają się i wkłady bardziej uniwersalne. Do wyboru kupujących pozostają przede wszystkim:

  • wkłady kominkowe owalne
  • wkłady kominkowe elastyczne
  • kominkowe sztywne
  • kominkowe kwasowe
  • kominkowe prostokątne
  • kominkowe emaliowane
  • kominkowe ceramiczne
  • kominkowe stalowe.

Jaki wkład wybrać i kiedy?

Różne rodzaje wkładów kominkowych nadają się do różnego rodzaju kominków. Na przykład wersje owalne nadają się do niektórych przewodów kominowych o przekroju prostokątnym, w którym nie zmieszczą się wkłady okrągłe o średnicy większej niż 130 mm, a wersje ceramiczne mogą zostać wykorzystane do odprowadzenia spalin niezależnie od wykorzystywanego paliwa. Choć są trudniejsze w montażu od wersji stalowych, są również od nich znacznie wytrzymalsze. Wkłady dobiera się do konkretnego kominka przede wszystkim biorąc pod uwagę produkt, jaki się będzie w środku spalać dla uzyskania ciepła. Dlatego jeśli chodzi o konkretne kominki, które są przedmiotem tego artykułu – to znaczy te przeznaczone do spalania w środku pelletu - należy wybierać przede wszystkim wkłady ze stali żaroodpornej. Są one dostosowane do spalania również drewna czy materiałów drewnopochodnych – można je więc uznać za znacznie bardziej uniwersalne niż inne. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić wszystkie wątpliwości czytelników i zakup odpowiedniego wkładu do pieca na pellet będzie teraz prostsze!

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy