loader
Urządzenia

Agregat prądotwórczy - niezastąpione remedium na problemy z zasilaniem

Znasz sytuację, w której nagle zabrakło prądu i w domu przestaje działać prawie wszystko? Pół biedy, gdy jest to telewizor lub oświetlenie, ale co, gdy w środku zimy wyłączy się nagle piec lub pompa ciepła i zostajesz bez ogrzewania? Nie musi tak być, jeśli masz agregat prądotwórczy.

Blackouty, czyli przerwy w dostawie energii elektrycznej, zdarzają się wszędzie i zależą często od zdarzeń losowych. Burza, wichura, atak zimy stulecia, awaria sieci – to sytuacje, które powodują, że w Twoim gospodarstwie domowym może przestać płynąć prąd. A że jesteśmy otoczeni przez urządzenia działające dzięki zasilaniu, rodzi to wiele problemów, zaczynając od rozmrożonej lodówki, a kończąc na tym, że nie ugotujesz obiadu.

Najlepszym wyjściem z takich zaskakujących sytuacji jest inwestycja w porządny agregat prądotwórczy, który wytworzy energię elektryczną nawet na wiele godzin.

Jak wybrać agregat, który spełni swoje zadanie?

Jak często w Twojej okolicy występują przerwy w dostawie prądu? Jak długo trwają? Czy agregat będzie potrzebny sporadycznie i na krótko, czy może awarie lub spadki napięcia zdarzają się notorycznie i awaryjny generator prądu musi obsłużyć wiele urządzeń naraz przez dłuższy czas? A może masz w domu sprzęty, które źle reagują na chwilowe nawet przerwy w zasilaniu, psując się lub rozregulowując?

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego domku jednorodzinnego i potrzebujesz agregatu tylko w kryzysowych sytuacjach, wystarczy Ci jednofazowy lekki agregat spalinowy, działający na benzynę lub olej napędowy, o napięciu 230 V, o mocy 2500 W i pojemności około 12 l., który wytworzy prąd zarówno dla lodówki i oświetlenia, jak i elektroniki czy kuchenki indukcyjnej. Agregaty na benzynę są wprawdzie tańsze w zakupie, ale droższe w eksploatacji, ponieważ są mniej wydajne. Jeśli jednak naprawdę rzadko z nich korzystasz, to nie ma sensu inwestować w droższy model na diesel lub LPG.

Żeby właściwie ocenić moc, z jaką powinien pracować generator, trzeba zsumować moc wszystkich urządzeń, które mają być zasilane w jednym czasie, i dodać około 30% zapasu. Dlaczego tak? Ponieważ niektóre urządzenia przy rozruchu pobierają więcej mocy niż ta, z jaką pracują normalnie, a przeciążenie spowoduje, że nie będą działać.

Przykładem prostego, ale oszczędnego agregatu benzynowego, który wystarcza na zasilenie gospodarstwa wyposażonego w standardowe sprzęty, jest agregat spalinowy  7.0KM 230V K00252 marki Ketlin. Oprócz standardowych parametrów wyposażony jest w technologię inteligentnej przepustnicy, która dostosowuje prędkość obrotową silnika do wielkości obciążenia w danym momencie, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i dłuższą żywotność urządzenia. Oprócz gniazda 230 V ten agregat ma dodatkowo wyjście o napięciu 12 V, co pozwala wykorzystywać go też do awaryjnego uruchamiania akumulatorów samochodowych. 

Warto też zaopatrzyć się w agregat z AVR, czyli automatycznym stabilizatorem napięcia. Co to takiego? Jest to funkcja, która zapobiega wahaniom napięcia wyjściowego, jego spadkom i nagłym skokom, co może doprowadzić do uszkodzenia wrażliwych na to urządzeń, np. elektronicznych. Nie chcesz przecież z takiego powodu inwestować w nowy komputer.

Jeśli już masz agregator, ale bez AVR, to dobra wiadomość jest taka, że możesz taki stabilizator dokupić i bez problemu zamontować nawet w starszym modelu. 

Jaki generator prądu sprawdzi się przy pompie ciepła?

Pompa ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie przy ogrzewaniu domu. Jednak do pracy potrzebuje stałej dostawy prądu. Zdarza się, że jego brak trwa nie kilkanaście minut, ale wiele godzin. W środku sezonu grzewczego taka sytuacja to duży problemem, bo zostajesz po prostu bez ogrzewania. Lecz nawet chwilowe przerwy mogą wyłączać pompę, zaś niestabilne skoki napięcia dodatkowo ją uszkodzić. A przecież jest to zbyt duża inwestycja, aby pozwolić sobie na takie ryzyko. 

Dlatego mając w domu pompę ciepła, warto zainwestować w agregat prądotwórczy, który będzie wydajny i niezawodny. Agregat prądotwórczy TVARDY T05003 może być bardzo dobrym wyborem. Dlaczego? Przyjrzyjmy mu się bliżej. 

Przede wszystkim posiada regulator napięcia AVR, który jest niezastąpiony w zasilaniu urządzeń wrażliwych na jego zmiany – także pompy ciepła. Ma duży, 25-litrowy zbiornik na paliwo, pozwalający na około 7,5-godzinną pracę bez przerwy. Może pracować z maksymalną mocą 6600 W, wyposażony jest w 2 gniazda 230 V i jedno siłowe 400 V, więc podłączysz do niego wiele urządzeń jednocześnie, nie tracąc przy tym mocy. W razie awarii zasila wszystkie najważniejsze urządzenia domowe: pompę ciepła, lodówkę, kuchenkę, oświetlenie, komputery. Dobrej jakości tłumik sprawia, że urządzenie nie jest głośne. Jest urządzeniem typu dual, więc pracuje zarówno na benzynie, jak i na oleju silnikowym, i w zależności od potrzeb możesz regulować koszty jego eksploatacji. 

Gdzie umieścić agregat domowy?

Proste agregaty prądotwórcze potrafią robić wiele hałasu i – szczególnie te benzynowe – produkować trujące spaliny. Dlatego potrzebują specjalnego miejsca, w którym będą bezpieczne dla użytkowników. Najlepiej oczywiście, jeśli agregat stoi w garażu, ale nie każdy go posiada.

Gdzie jeszcze można umieścić własny generator prądu? Może to być zadaszona wiata, jednak wtedy trzeba dodatkowo zabezpieczyć go przed skrajnymi temperaturami. Może to być jednak też pomieszczenie gospodarcze z oknami (możliwość wietrzenia), w którym brak łatwopalnych materiałów. 

Idealnie, gdy agregat stoi blisko rozdzielni elektrycznej, wtedy najłatwiej podłączysz go do domowej instalacji. 

Warto też zastanowić się nad zakupem modelu wyposażonego w katalizator, który częściowo neutralizuje spaliny. Jeśli chodzi o poziom hałasu, to poszukaj agregatu ze specjalną obudową dźwiękochłonną lub tłumikiem. 

A może wybierz agregat inwertorowy, który, oprócz tego, że pracuje o wiele ciszej niż tradycyjny, jest oparty na technologii wygładzonej sinusoidy. W praktyce oznacza to produkcję czystego prądu bez wahań amplitudy, a co za tym idzie – bezpieczeństwo dla urządzeń elektronicznych, np. sterowników solarnych, sterowników pieców czy centrali tzw. domów inteligentnych.

Jaki więc będzie najlepszy agregat prądotwórczy? Wybór nie zajmie Ci wprawdzie pięciu minut, ale nie jest to też zadanie skomplikowane. Wystarczy, że dobrze rozpoznasz własne potrzeby, zrobisz porządną inwentaryzację domowych urządzeń i określisz, jak wiele możesz zainwestować w agregat. W końcu jest to sprzęt, który w awaryjnych sytuacjach może uratować Twoje wcześniejsze inwestycje w strategiczne urządzenia domowe. Z naszej strony możemy polecić agregaty prądotwórcze YATO oraz generatory marki TVARDY - spawdzone i w dobrej cenie.

Artykuł partnera

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy