loader

Kotły ekologiczne - Ranking 2018

Konstrukcje nowoczesnych kotłów c.o. są bardzo zaawansowane. Pozwalają jednak uzyskać znacznie lepsze parametry jeśli chodzi o spalanie. Dodatkowo są wydajniejsze oraz przyjazne dla środowiska. Ograniczają dodatkowo emisję szkodliwych związków i substancji dla środowiska. Mowa tutaj akurat o kotłach z certyfikatem 5 Klasa.

Nadmierne stężenie smogu w atmosferze daje nam do myślenie. Powinniśmy przy wyborze kotła uwagę zwrócić na ekologiczny aspekty. Kryterium jednak głównym jest aspekt finansowy.

Na rynku mamy dostępnych bardzo dużo modeli samych kotłów. Znajdziemy proste, wielociągowe, autumatyczne oraz kondesacyjne. Jaki powinniśmy zatem wybrać kocioł? Na pewno zwrócić należy uwagę na rodzaj paliwa do niego przeznaczonego.

Gdy chcemy stosować biomasowe paliwa, to powinniśmy pójść w kotły z automatycznymi palnikami z zapalarką.

Możliwością bardzo ciekawą jest także czyszczenie automatyczne paleniska. Dzięki temu zapobiegamy nadmiernemu się gromadzeniu resztek po spalaniu. Utrzymamy także drożność powietrznych otworów.

Do kopalnych paliw są przeznaczone palniki rynnowe oraz retortowe palniki. W tych drugich zachodzi zjawisko palenia od góry.

 

Ranking kotłów

 

1. Mini Bio Luxury - 12 kW z palnikiem VG

Mini Bio to kocioł ze wspaniałą budową. Pozwala ona na dostosowanie wymiary do konkretnych potrzeb budynku. Oczywiście mowa o potrzebach cieplnych. Posiada piątą klasę. Jest to parametr według tak zwanej normy N-EN. Sam dokładnie informuje użytkownika gdy jest konieczność go zasypywania paliwem jak i także czyszczeniu popielnika. Jeśli chodzi o klasę energetyczną, to jest to A+. Jest to w zasadzie najmniejszy kocioł na pelet, który jest dostępny z palnikiem o nazwie Platinum Bio VG. Zmienia on przecież swoje wymiary. Spala tak naprawdę różny rodzaj drzewnego peletu. Jest to klasa A1, A2. B jak i także pelet/owies.
 

2. Kostrzewa kocioł na pellet EEI Pellets 16 kW

Jest to kocioł niepowtarzalny. Ma nowoczesny wygląd oraz jest także wzorem dla konkurencji. Na pewno mamy tutaj cechę charakterystyczną w postaci bryły, która się mieści wewnątrz wraz ze sporym zbiornikiem. Obudowa wykoanan jest z wyprofilowanych estetycznie blach.


3. MPM Tornado

Jeśli chodzi o kocioł MPM Tonrnado, to jest on najtańszy, ale jednocześnie przyzwoity. Także jest to piata klasa. Taniość jednak się odbija na wyposażeniu. W granicach ośmiu tysięcy złotych można się jednak zmieścić z konfiguracją przyzwoitą. Będą to jednak wciąż cenowe zakresy dolne dla takich właśnie kotłów.
 

4. Kołton Ecomatix

W standardzie kocioł Kotłon Ecomatix wypada raczej słabo. Dodatkowo jednak wyposażenie pozwala z niego zrobić kocioł znacznie lepszy dla tego cenowego pułapu. Nie wiadomo jednak ile dokładnie kosztują dodatki.

5. Sztoker +

Jest to jeszcze jedna wersja sławnego Sztokera. Jednak tym razem jest to piąta klasa. Dodatkowo Ecodesign jest w mniejszych mocach. Wydaje się on podobny do swoich wcześniejszych wersji i w kwestiach podstawowych troszkę detali się jednak zmieniło. Wszystko idzie z dużym postępem.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy