loader
Kotły grzewcze

Jakimi kryteriami należy się kierować wybierając ekologiczny kocioł?

Jak doskonale wiadomo, jednym z najważniejszych współczesnych problemów jest rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że w okresie jesienno-zimowym w większości polskich miast normy stężenia szkodliwych substancji w powietrzu są znacząco przekraczane, nierzadko nawet o kilkaset procent. Wydaje się, że już z tego powodu przy wyborze kotła należy poważnie wziąć pod uwagę również względu o charakterze ekologicznym. Naturalnie, nie oznacza to, że kwestie finansowe są pozbawione znaczenia. 

Obecny rynek oferuje bardzo szeroki wybór jeżeli chodzi o rodzaje a także modele kotłów. Klient może więc zdecydować się na konstrukcje najprostsze, albo też wbrać kotły wielociągowe czy jeszcze bardziej zaawansowane technicznie kondensacyjne kotły automatyczne. W kontekście tych faktów trudno nie zadać pytania, jaki wlaściwie kocioł najlepiej jest wybrać i czym przede wszystkim należy kierować się przy wyborze. Specjaliści uważają, że najbardziej istotnym, kluczowym kryterium przy wyborze kotła dopasowanie jego charakterystyki do używanego paliwa.

W przypadku palenia biomasą, najlepszym rozwiązaniem będą kotły posiadające automatyczne palniki wyposażone w zapalarkę. Dzięki temu rozwiązaniu, kocioł uruchamia się i zaczyna produkować ciepło tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu naszego domu.  

ekogroszek

Inna interesująca opcja to funkcja automatycznego oczyszczania paleniska. Dzięki temu, resztki spalania są na bieżąco usuwane, co zwiększa efektywność pracy kotła a także zaoszczędza jego właścicielowi wysiłku. Oprócz tego, automatyczna praca rusztu sprawia, że otwory powietrzne utrzymują drożność, przez co ogień otrzymuje odpowiednią ilość tlenu, co poprawia efektywność procesów spalania. Kotły tego rodzaju przeważnie cechują się wyższą ceną, niż maszyny pracujące na paliwach stałych. Warto jednak dodać, że zakup takiego kotła to inwestycja, która zwróci się z nawiązką po kilku latach. Oprócz tego, będziemy ogrzewać nasz dom ekologicznie, nie przyczniając się tym samym do jeszcze większego skażenia powietrza w najbliższym otoczeniu naszego miejsca zamieszkania.

W przypadku paliw kopalnych, takich jak na przykład popularny ekogroszek, najlepiej sprawdzaą się kotły wyposażone w palniki rynnowe albo retortowe. W przypadku palników retortowych cecha charakterystyczną jest proces palenia od góry. Najkrócej mówiąc, polega on na tym, że proces spalania ma miejsce na górze palnika, zaś paliwo dostarcza się poprzez układ podający umiejscowiony w dolnej części kotła. Również w przypadku kotłów wyposażonych w palniki rynnowe oraz retortowe można znaleźć modele zaopatrzone przez producentów w zapalarki. Jednak zastosowanie ich w przypadku palenia ekogroszkiem raczej mija się z celem.

Jeżeli chodzi o palenie węglem, to przede wszystkim należy zaznaczyć, iż ze względu na swoje właściwości do procesu spalania potrzebuje on wyraźnie wyższych temperatur, niż ma to miejsce na przykład w przypadku palenia biomasą. Jeśli więc do palenia węglem chcemy stosować typowe kotły retortowe, przed rozpoczęciem właściwego palenia trzeba rozpalić palenisko. Kiedy kocioł osiąga określoną temperaturę, przechodzi w stan czuwania, polegający na zmniejszeniu intensywności dostarczania paliwa. Kiedy zapotrzebowanie na ciepło rośnie, maszyna wraca do pracy na normalnych obrotach.

 

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy