loader
Kotły grzewcze

Kotły na paliwa stałe – dlaczego warto kupować te 5 klasy?

Posiadanie własnego kominka to wielkie marzenie niektórych ludzi. W mieszkaniach można sobie pozwolić niestety jedynie na tak zwany biokominek, który oferuje niewiele ciepła, choć daje przyjemny efekt wizualny. W domach zaś z jednej strony można zafundować sobie naprawdę solidny i atrakcyjny kominek, ale z drugiej trzeba pamiętać również o głównej roli, jaką on pełni, a mianowicie jego funkcji grzewczej. To zaś prowadzi nas bardziej do kotłów grzewczych, które są montowane w domach i których zadaniem jest je ogrzać. Nie wszyscy orientują się w tym co w ogóle jest do wyboru – w zasadzie można powiedzieć, że znawcy są wręcz w mniejszości. Kto potrzebuje kotła na paliwo stałe, powinien więc przeczytać ten artykuł! Nie tylko dowie się z niego co może kupić, lecz również będzie wiedzieć dlaczego kotły 5 klasy są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem!

kotły ekologiczne

W trosce o czystsze powietrze

Paliwa stałe z pewnością posiadają dobre moce grzewcze, jednak na pewno nie są zbyt dobre dla środowiska naturalnego. Pod paliwem stałym kryją się bowiem i takie rozwiązania jak węgiel brunatny, który emituje do atmosfery sporo zanieczyszczeń. Jest on również paliwem nieodnawialnym, co oznacza że jego zasoby są ograniczone. Kurczą się one i w pewnym momencie się skończą – i tak musimy więc postarać się o przejście na paliwa bardziej ekologiczne, żeby móc się cieszyć czystszym powietrzem i nie martwić o przyszłość kolejnych pokoleń, którym pozostawimy po sobie albo bałagan, albo też rozsądnie zagospodarowane surowce naturalne. W październiku 2017 roku weszły w życie przepisy zakazujące sprzedaży i instalacji kotłów niższych klas, ponieważ przyczyniają się one do powstawania smogu. Zła jakość powietrza ma szczególne znaczenie w wielkich miastach, gdzie smog jest wielkim problemem – z jego powodu i powikłań zdrowotnych jaki wywołuje co roku umiera mnóstwo ludzi! Nie warto więc walczyć, lecz należy poddać się regulacjom. O ile to możliwe, warto wybrać kocioł najlepszej, piątej klasy, która oznacza największe bezpieczeństwo pod tym względem.

Legalne i nielegalne

W tej chwili dopuszczone do sprzedaży są jedynie kotły 5 klasy. Inne nie spełniają standardów prawnych, dlatego nawet jeśli jakiś taki gdzieś znajdziemy i ktoś będzie oferował za niego dobrą cenę, nie kupujmy go! I tak będzie trzeba taki kocioł wymienić, ponieważ jego utrzymanie jest niezgodne z prawem. Wszystko zresztą uzależnione jest jeszcze od regionu, w jakim się mieszka – różne tereny wprowadzają różne rozwiązania, które mają za zadanie zlikwidować problem smogu. W województwie śląskim dopuszczono do eksploatacji tylko kotły c.o. spełniające wymagania emisyjne 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012. W Krakowie zaś od 2019 roku nie będzie można w ogóle korzystać z paliw stałych. Kocioł 5 klasy jest ekologiczny i zdrowszy, jednak konieczne jest zastosowanie w nim kilku specjalnych rozwiązań, żeby mógł właściwie działać. Warto zainteresować się wcześniej tajnikami instalacji, żeby później - już po zakupie - nie być zdziwionym.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy