loader
Drewno

Ogrzewanie pelletem. Wskazówki dla inwestora

Obecnie wielu właścicieli domów decyduje się na stosowanie ogrzewania pelletem. To paliwo, które klasyfikuje się do biomasy i ma pochodzenie naturalne z niską emisją spalin. Pellet drzewny może być rozwiązaniem alternatywnym dla gazu, oleju czy węgla. Dlatego postaramy się w tym wpisie zaprezentować zalety pelletu omawiając miedzy innymi pellet certyfikowany a także omawiane będą aspekty kotłów na biomasę. Prezentujemy także analizę ekonomiczną.

Pellet od strony prawnej

Dyskusje o zaletach pelletu jako paliwa do ogrzewania budynków – powinniśmy przede wszystkim zaczynać od definicji biomasy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska odnoszącego się do standardów emisyjnych z instalacji, biomasa to paliwo, które składa się w całości czy w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa albo leśnictwa używane w celu odzyskania energii. Zbliżoną definicję biomasy będziemy mieli również w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy, odnośnie szczegółowego zakresu obowiązku związanego z zakupem energii elektrycznej a także ciepła tworzonego przez odnawialne źródła energii, które definiowane są jako biomasa.

W związku z tym do biomasy zaliczyć będzie można:

Drewno oraz odpady powstałe przez obróbkę drewna jak trociny, wióry, zrębki, pył drzewny

Uprawy rolne jak rośliny drzewiaste, trawy wieloletnie, zboża, słoma

Rośliny energetyczne jak wierzba wiciowa, kukurydza czy słonecznik bulwiasty.

ekologiczny pellet


Pellet – ważne kryteria
 

Pellet to paliwo, które klasyfikowane jest jako biomasa, powstaje na skutek sprasowania pod wysokim ciśnieniem bez używania masy klejącej. Dochodzi do tego przez odpady drzewne jak wióra, trociny czy zrębki, przez co powstaje materiał opałowy w formie granulatu o wysokim poziomie kaloryczności. Obecnie pellet to paliwo, które wykorzystuje się głównie do ogrzewania budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej i większych usługowych budynków. Kaloryczność może być niedużo mniejsza niż węgla w typie groszku. Niestety, nie każdy pellet kupowany na wolnym rynku będzie się sprawdzał jako tanie oraz ekologiczne paliwo w domu. Takie paliwo będzie dobrym wyborem jak będzie suche oraz odpowiednio zagęszczone.

Dobry pellet nie powinien mieć wilgotności większej niż 10 procent. Trzeba pamiętać o jego dobrym przechowywaniu oraz transportowaniu. Wysokokaloryczny pellet może powstawać z czystej trociny lub ze zrębek bez kory. Nie uzyska się dobrego pelletu, gdy materiał drzewny będzie zanieczyszczony. Nie może tam być klejów, plastiku zaś w płytach szlifierskich resztek korundu z papieru ściernego. Jeśli pellet nie spełni wymagań inwestor będzie mógł mieć problem z zapchanym podajnikiem czy dużą ilością popiołu. Dodatkowo problemem  może być również zbyt niska temperatura na piecu, co zmniejszy efektywność ogrzewania. Jeśli ktoś chce uniknąć takich problemów powinien pamiętać, że pellet jest objęty normami jakościowymi, które będą dokładnie określać jaki będzie dany materiał opałowy. Jeśli spełnia te wymagania to możemy liczyć na to, że dobrze się sprawdzi i efektywność spalania będzie wysoka.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy