loader
Drewno

Czy ogrzewanie biomasą jest tanie? Palety - paliwo do kotłów na biomasę


Tanie paliwo jakim jest biomasa, sprawdza się jako alternatywne rozwiązanie dla najpopularniejszego w Polsce węgla. Ogrzewanie peletem, czyli najbardziej czystym paliwem na świecie, jest zarówno proste jak i wygodne. Oprócz ekologii, paliwo to, gwarantuje tanie ogrzanie naszego domu, a także zapewni czystą kotłownię. Postaramy się podpowiedzieć jak sprawdza się biomasa i czy się opłaca korzystanie z niej.

Tanie paliwo - jak sprawdza się biomasa?

Spalając biomasę, uzyskuje się dużą ilość ciepła, dlatego jest ona tak atrakcyjnym paliwem do kotłów grzewczych. Do celów energetycznych powszechnie stosuje się biomasę roślin, tzw. fitomasę, której proces wytwarzania jest bardzo prosty, tani, a przy tym nie trwa długo.

Ważną zaletą jest to, że jej spalanie nie jest uciążliwe dla środowiska, w porównaniu z spalaniem paliw kopalnych, które emitują wiele zanieczyszczeń do naszego środowiska. Podczas procesu spalania biomasy, powstaje dwutlenek węgla, jest on pochłaniany przez hodowane rośliny, dlatego nie przybywa go w atmosferze. Podsumowując powstaje go tyle, ile wcześniej zostało pochłonięte, dzięki czemu bilans jest zerowy, a środowisko nie zostaje zatruwane dodatkowymi nieczystościami.

Co ciekawe, biomasa zawiera znacznie mniej siarki w swojej zawartości, niż ropa czy węgiel kamienny. Związki, które są emitowane podczas palenia, nie są szkodliwe w porównaniu z innymi paliwami, co za tym idzie nie oddziałują negatywnie na organizmy żywe. Na atrakcyjność najczystszego paliwa na świecie wpływa jej niska cena, gdyż jest powszechnie dostępna to jej cena rynkowa nie osiąga dużych kwot.

pellet

Czy ogrzewanie peletem się opłaca?

Z biomasy produkowane jest paliwo, jakim są pelety, czyli granulaty z trocin, wiórów, zrębów bądź słomy. Jest ono pozbawione istotnej wady, którą posiada nieprzetworzona biomasa, a mianowicie dużej objętości w stosunku do wartości opałowej. To zjawisko utrudnia nie tylko transport i przechowywanie, ale także sprawia, że potrzebne jest częste uzupełnienie w palenisku, ponieważ jednorazowy załadunek nie starcza na długo. Utrudnia to nam w pewnym stopniu życie, gdyż musimy tego pilnować i kontrolować oraz być dyspozycyjni, aby dołożyć do naszego pieca.

Biomasa, która zostaje sprasowana pod bardzo dużym ciśnieniem, tworzy tzw. palety. Dzięki czemu uzyskujemy niewielką objętość naszego paliwa, ale wytwarza ona sporą ilość energii potrzebnej do ocieplenia naszego domu. Małe gabaryty granulatu sprawiają, że łatwo do dozować i możemy skorzystać z automatycznych podajników, dzięki czemu obsługa takich kotłów jest przyjemniejsza, a ponadto zyskujemy więcej czasu dla siebie.

Takie rozwiązanie ma jednak minus, ponieważ koszt takiego kotła na palety z automatycznym podajnikiem to niemały koszt. Same palety nie są drogie, a wydatki związane z ogrzewaniem domu pomiędzy tym sposobem, a innym wychodzą podobnie. Jednak biomasa nie produkuje tylu szkodliwych zanieczyszczeń, dlatego poważnie powinniśmy się zastanowić nad zamontowaniem takiego kotła w naszym domu.

Dyskusja ekologiczna (0)

Dołącz do rozmowy